| Management number | 209118381 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209118381 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i7-14700 Processor (20 Cores, 28 Threads, 33 MB Intel Smart Cache, 2.1 GHz Base Frequency, Up to 5.4 GHz Max Turbo Frequency). Operating system: Windows 11 Pro, 64-bit, English. Graphics: Intel UHD Graphics 770. Memory: Up to 64GB DDR5 RAM. Hard Drive: Up to 4TB PCIe M.2 Solid State Drive. Optical Drive: None. Connectivity: Wi-Fi 6E and Bluetooth. Front Ports: 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C, 2x USB 2.0 (480 Mbps) Type-A, 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), Rear Ports: 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-A, 2x USB 2.0 (480 Mbps) Type-A Port with SmartPower On, 1x DisplayPort 1.4a, up to 4096 x 2304 @60Hz, 1x HDMI 2.1, up to 4096 x 2160 @60Hz, 1x Ethernet (RJ-45), Keyboard: Dell Black Wired Keyboard and Mouse. Color: Black. Dimensions W x D x H (inches): 3.74 x 11.54 x 11.95 Weight: 8.61 lbs. Warranty: One-year limited seller warranty.
| Brand | Dell |
|---|---|
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Business |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 4096 x 2304 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | QCS1250 |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Item Dimensions | 11.9 x 3.7 x 11.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-14700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | FCLGA1700 |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 4096 x 2304 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacture |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 4096x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 33 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form