| Management number | 209097708 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $359.60 | Model Number | 209097708 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Blazing fast, sophisticated style Get multitasking speed with 12th Gen Intel® Core™ processors built on the Intel® Evo™ platform, long-lasting battery, and your choice of size and color in a sleek and beautiful touchscreen laptop design.
| UPC | 196388011261 |
|---|---|
| Brand | Microsoft |
| Color | Matte Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Surface Laptop 5 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 2.86 Pounds |
| Screen Size | 13.5 Inches |
| Battery Life | 18 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake-U |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | MICROSOFT SURFACE |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Model Number | R1B-00026 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 120 hertz |
| Video Output | Thunderbolt |
| BuiltIn Media | Power Supply, Quick Start Guide, Safety And Warranty Documents, Standard Battery, Surface Laptop 5 Notebook |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 5 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 or Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | i5-1245U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | 1 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Thunderbolt devices, charging devices, Microsoft Surface accessories (mice, headphones, stylus) |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Integrated speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Comfortable |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Array microphones |
| Optical Storage Device | No Information Available |
| Screen Bezel Thickness | 0.2 inches |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2256x1504 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 4000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.8"L x 12.1"W x 0.57"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Corning Gorilla Glass 5 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form