| Management number | 209101356 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $281.20 | Model Number | 209101356 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Stand out on HD video calls backed by Studio Mics. Capture ideas on the vibrant PixelSense touchscreen. Surround yourself with immersive, theater-like Dolby Atmos audio6. Do it all with a perfect balance of sleek, ultra-thin design, and more speed, now up to 70% faster – with significantly longer battery life than before1. Two sizes. Two keyboard finishes. Plus, choice of 11th Gen Intel Core or exclusive AMD Ryzen Microsoft Surface Edition processors2.
| UPC | 889842732313 |
|---|---|
| Brand | Microsoft |
| Color | Platinum Grey |
| Voltage | 24 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Microsoft Surface |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 13.5 Inches |
| Battery Life | 19 Hours |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | AMD |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Model Number | 1950 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | Surface Connect |
| Screen Finish | smooth and glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 4680U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | Touch |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Two front-facing cameras |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, and other accessories using USB, Surface Connect, or wireless connectivity |
| Display Technology | PixelSense |
| Hardware Interface | Solid State Drive, USB |
| Hard Disk Interface | USB |
| Speaker Description | Dolby Atmos audio speakers |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Connectivity Technology | USB-C, USB-A, Surface Connect, headphone jack |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2256x1504 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Milliamp Hours (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.1"L x 12.1"W x 0.57"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form