| Management number | 209124735 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $151.96 | Model Number | 209124735 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 656942200505 |
|---|---|
| Brand | Microsoft |
| Color | Black |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 2256 x 1504 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Screen Size | 13.5 Inches |
| Battery Life | 11.5 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Chipset Type | Intel Tiger Lake-UP3 |
| Display Type | PixelSense |
| Manufacturer | Microsoft |
| Model Number | MS5EI00017RB |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Screen Finish | PixelSense |
| Series Number | 4 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | This product has built-in speakers, but it lacks specific details about sound quality, audio formats supported, and special audio features in the provided information. |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 1951 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | Yes |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 64 MB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Touch Screen Type | PixelSense |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front-facing 720p HD camera |
| Compatible Devices | External displays, USB mice and keyboards, external storage devices, Bluetooth-enabled devices, printers |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Speaker Description | This product has built-in speakers. |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Iris™ Plus graphics 950 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse, Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | boundary or small condenser |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | General |
| Display Resolution Maximum | 2256x1504 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 11.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 Trial, Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Dolby |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form