| Management number | 209100978 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $280.00 | Model Number | 209100978 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Make a powerful statement and fuel your ideas with new Surface Laptop 3. Sleek and light, with improved speed, performance and typing comfort, it travels with ease and makes every day more productive. Now in a choice of two sizes, two elegant keyboard finishes, and new colors to match your style.
| UPC | 889842485851 |
|---|---|
| Brand | Microsoft |
| Color | Platinum |
| Voltage | 22 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | Surface Laptop |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 2256 x 1504 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Surface |
| Item Weight | 2.79 Pounds |
| Screen Size | 13.5 Inches |
| Battery Life | 1 days |
| CPU Codename | Ice Lake |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Microsoft |
| Model Number | V4C-00001 |
| Power Device | Internal Rechargeable Battery |
| Video Output | USB-C |
| BuiltIn Media | Laptop, QSG, Power Supply |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual far-field Studio Mics |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Core i5 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | Enhanced |
| Audio Output Type | 3.5mm headphone jack |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | USB devices (storage, mice, keyboards), Bluetooth devices (headphones, mice, keyboards), Surface Pen, touchscreen styluses, Windows-compatible accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Solid State Drive, USB, USB Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Omnisonic Speakers with Dolby Audio Premium |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Plus |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Notebook Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Microphone Form Factor | Array or Dual-Array |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | USB-C USB-A |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 2256x1504 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 11.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 49.4 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.8"L x 12.1"W x 0.57"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home, Office 365 |
| Global Trade Identification Number | 00889842485851 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form