| Management number | 209160459 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209160459 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Zone Wireless is a wireless headset designed for busy workspaces and Certified for Microsoft Teams. Chat, launch or join a Teams meeting with a single touch of the Team button on the earcup. Or apply a longer touch to invoke Cortana® voice skills. It’s that simple. Open workspaces are great for collaboration, but not so great when the conversations around you make it hard to concentrate. Active noise cancellation substantially reduces unwanted ambient sound, providing blissful control of your acoustic environment. Great for talking and immersive for listening to music, Zone Wireless provides all-day comfort, simple controls and pure amazingness between your ears. Simultaneously pair up to three Bluetooth-compatible devices and seamlessly switch between them, plus Zone Wireless is Qi-enabled for fast wireless charging. On-ear controls provide quick access to headset functions and the handy flip-to-mute mic feature ensures instant privacy at any time. Define your workplace soundscape with Zone Wireless and get stuff done.
| UPC | 097855155306 |
|---|---|
| Color | Graphite |
| Impedance | 32 Ohms |
| Brand Name | Logitech |
| Model Name | Zone Wireless |
| Style Name | Headset |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 16 ounces |
| Sensitivity | 91 dB |
| Control Type | Volume Control |
| Manufacturer | Logitech |
| Model Number | 981-000853 |
| BuiltIn Media | Cable, Travel Bag, USB-A dongle, USB-C adapter, User Manual, Zone Wireless Headset |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Cable Features | Without Cable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Rounded tip |
| Headphone Jack | No Jack |
| Is Autographed | No |
| Bluetooth Range | 100 Meters |
| Controller Type | Touch |
| Frequency Range | Approximately 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Calling, Music |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Compatible Devices | Computers, Tablets, Smartphones |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Additional Features | Foldable, Lightweight, Microphone Included, Noise Cancellation, Volume Control |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Warranty Description | 1 Year Limited Hardware Warranty |
| Age Range Description | Adult |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Specific Uses For Product | Home, Personal |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Global Trade Identification Number | 00097855155306 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form