| Management number | 209111605 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $208.24 | Model Number | 209111605 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo ThinkCentre M920 Tiny is premium, ultrasmall, high performance desktop, enterprise-ready, fit-anywhere solution. Full-Featured Micro Desktops M Series Tiny desktops provide big-business performance with impressive processing power and all while remaining energy-efficient and saving you spaceMicro processor:Intel Core i5-8600T Processor 9 MB Intel Smart Cache, Processor Base Frequency 2.30 GHz, up to 3.70 GHz 6 Cores 6 ThreadsMemory:【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 32GB DDR4 RAM Storage:【CUSTOMlZED, Professional Upgraded to】: 512GB NVMe M.2 SSD and New 1TB Sata Solid State DriveOperating system: Pre-installed Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) Graphics & Video: Integrated Intel UHD Graphics 630 Wireless-AC connectivityBuilt-in Tri-Band AX210 Wi-Fi card with Bluetooth 5.2 modulePorts : Front Ports1x USB 3.1 Gen 1 (Always On and fast charge)1x USB-C 3.1 Gen 11x headphone / microphone combo jack (3.5mm)1x microphone (3.5mm)Rear Ports2x USB 3.1 Gen 12x USB 3.1 Gen 21x HDMI1x DisplayPort1x Ethernet (RJ-45)2 x Punch Out (Serial/DP/HDMI/Type-C + DP/VGA)Additional Information: Multi-Language Support -English/Spanish/French Form Factor: Tiny (1L)Dimension: 1.36" x 7.05" x 7.20"Mini PC Weight: 2.91lbs What's in the box1x Lenovo ThinkCentre M920q Tiny Desktop1x Brand New Wireless Keyboard and Mouse combo1x TJJ Large Mouse Pad (Random Color Delivery)1x Power adapter
| UPC | 787996544205 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 15 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD 4K UHD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | M920q |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Item Dimensions | 19 x 16 x 7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Windows Defender, Windows Hello, BitLocker, Secure Wireless Connectivity |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Speaker |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Keyboard Description | Brand new wireless keyboard (details not specified) |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3700 MHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 11 TB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form