| Management number | 209071633 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209071633 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 709345812223 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Thinkcentre |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 2048 x 1536 |
| Style Name | i7-6700 3.40GHz |
| Screen Size | 24 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | M910s |
| Video Output | VGA, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 11.4 x 3.6 x 13.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 6700 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 2048x1536 |
| Specification Met | True |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Mouse |
| Hardware Interface | DVD-RW |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Dedicated, Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wireless, English |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | VGA, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 2048x1536 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form