| Management number | 209115544 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209115544 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OverviewExperience reliable performance and efficiency with the Lenovo ThinkCentre M910S SFF desktop, designed for business and everyday computing. Equipped with a 6th Gen Intel Core i5 processor (3.20GHz), this compact desktop delivers smooth multitasking and responsiveness.RAM & STORAGE: Featuring 16GB RAM and a 1TB SSD, you get ample memory and lightning-fast storage to handle demanding applications, data processing, and seamless workflow.Operating System: This renewed desktop comes pre-installed with Windows 11 Pro. TPM 2.0 is recommended for Windows 11, yet this PC only has TPM 1.2. This PC may not support all security features and newest updates.Includes: Included in the package are a keyboard and mouse, allowing for a complete, ready-to-use setup. Stay connected with WiFi and Bluetooth capabilities, ensuring flexibility in wireless connectivity.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkCentre M910S SFF |
| Model Year | 2015 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | ThinkCentre M910S SFF |
| Video Output | Display Port |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 11.4 x 3.6 x 11.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5 6500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form