| Management number | 209120175 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $101.15 | Model Number | 209120175 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OverviewExperience reliable performance and efficiency with the Lenovo ThinkCentre M710q Tiny desktop, designed for business and everyday computing. Equipped with a 7th Gen Intel Core i5 7400T processor (2.40GHz), this compact desktop delivers smooth multitasking and responsiveness.RAM & STORAGE: Featuring 16GB RAM and 256GB SSD, you get ample memory and lightning-fast storage to handle demanding applications, data processing, and seamless workflow.Operating System: This renewed desktop comes pre-installed with Windows 11 Pro. TPM 2.0 is recommended for Windows 11, yet this PC only has TPM 1.2. This PC may not support all security features and newest updates.Includes: Included in the package are AC Adapter, USB Keyboard and Mouse, USB Wi-Fi and Bluetooth Adapter Dongle.
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ThinkCentre M710q Tiny |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED or LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | ThinkCentre M710q Tiny |
| Video Output | Display Port |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5 7400T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | USB Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form