| Management number | 209115449 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $140.87 | Model Number | 209115449 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Main Features and Advantages:Brand: LenovoForm factor: Small form factorModel: ThinkCentre M70s SFFCPU: Intel core i3-10100, 3.6GHz up to 4.3GHz (4-core, 8-threads, 6MB)Memory: 16GB DDR4 RAMHard Drive: 512GB SSDOperating System: Windows 11 Pro 64 Bit - Multi-language support English/Spanish/French.Graphics: Intel UHD Graphics 630Video Output: DisplayPort, HDMIConnectivity: Wi-FiLAN: Gigabit EthernetSystem ports:2 x DisplayPort1 x HDMI2 x USB 3.2 Gen 22 x USB 3.2 Gen 11 x USB Type-C1 x 3 in 1 Card Reader1 x RJ451 x Headphone/Microphone Combo JackIncludes:Lenovo M70s SFF DesktopWired Keyboard and MouseCable/Power Adapter
| UPC | 762221962405 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo ThinkCentre M70s SFF |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo ThinkCentre M70s SFF PC |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| CPU Model Number | Intel i3-10100 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3-10100 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wireless |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form