| Management number | 209127797 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209127797 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Stunning and stylish, the Lenovo Tab M8 is the 2nd generation multimedia tablet that's tailored to make your entertainment experience richer. With a standout metal design, this small tablet is sleek, modern, and refined. The 8-inch HD display is crisp and bright, so you'll never miss a detail of your favorite streaming movie or online game. A fast and powerful quad-core processor gives you non-stop gaming and videos, while the long-life battery lets you watch or play all day without the need to recharge! Bluetooth® 5.0 and Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5 GHz) are built in, giving you strong wireless connectivity.Running on the Android™ 9 Pie™ operating system, the Lenovo Tab M8 is quick and adaptive, letting you enjoy your favorite apps with ease. This Android tablet also includes special light and display technology for true eye care protection, lowering harmful blue light when appropriate to reduce strain on the eyes. Slim and lightweight, the Tab M8 is the tablet device that everyone wants to have.
| UPC | 193638289104 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Iron Grey |
| Generation | 2nd Generation |
| Model Name | Tab M8 (2nd Gen) |
| Model Year | 2021 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 10.76 Ounces |
| Screen Size | 8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Tab M8 |
| Battery Power | 5000 |
| BuiltIn Media | Tab M10, Travel Adapter, Micro USB Cable, QSG, Warranty, Safety Guide, SIM PIN |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Qualcomm |
| Battery Capacity | 5100 Milliamp Hours |
| CPU Model Number | Helio A22 |
| Operating System | Android 9 Pie |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Micro USB Cable, Travel Adapter |
| Hardware Interface | Bluetooth 5 |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Battery Average Life | 900 minutes |
| Graphics Coprocessor | IMG |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Quad-core |
| Memory Slots Available | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Video Capture Resolution | HD 720p |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1280 x 800 |
| LithiumBattery Energy Content | 4850 Milliamp Hours (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 4.8"L x 0.32"W x 7.84"Th |
| Global Trade Identification Number | 00193638289104 |
| Other Special Features of the Product | Lightweight |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form