| Management number | 209127050 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $32.00 | Model Number | 209127050 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Long-life battery – watch or browse all day long without the need to recharge with 5000 mAh battery capacity
| UPC | 760575936394 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| Frame Rate | 60-120 fps |
| Generation | Android 9 |
| Model Name | Lenovo |
| Model Year | 2018 |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Screen Size | 8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Tab M8 |
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Qualcomm |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 9 Pie |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Camera Description | Front, Rear |
| Hardware Interface | Bluetooth 5 |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | ARM Cortex |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3, AAC, FLAC, WAV, OGG |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1280 x 800 |
| LithiumBattery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 4.8"L x 0.32"W x 0.32"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form