| Management number | 209100530 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $959.60 | Model Number | 209100530 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Lenovo Legion 5 15.1" WQXGA 165Hz Gaming Laptop
| UPC | 196379133224 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Lenovo Legion 5 |
| Resolution | 2560x1600 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Screen Size | 15.1 Inches |
| Display Type | OLED |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | Lenovo Legion 5 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Docking Station, 32GB MicroSD Card, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth, Keyboard |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 9 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-14700HX |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | OLED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 20"L x 13"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form