| Management number | 209125746 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $108.00 | Model Number | 209125746 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 Intel N100 Processor (up to 3.4 GHz, 4 Cores, 4 Threads) 【Graphics】 Intel UHD Graphics 【OS】 Windows 11 【Memory】 4GB LPDDR5 SDRAM 【Hard Drive】 1.1TB Storage (128GB SSD + 1TB OneDrive) 【 Display 】 15.6-inch diagonal, FHD 1920 x1080 IPS Display, LCD, T&V Rheinland Low Blue Light, micro-edge, BrightView 【Wireless】 22x2 802.11AX (WiFi 6) , Bluetooth 5.2 【Audio】 Dolby Audio, Dual speakers, AI Noise Reduction 【Keyboard】 US English, Full Size Keyboard with Numeric Keypad 【Webcam】 720p HD Webcam withohysical privacy shutter 【Windows AI】 Copilot AI 【Memory card type】 Secure Digital 【Ports】 2 x USB-A 3.2 Gen 1 1 x USB-C 3.2 Gen 1 1 x HDMI 1.4 1x Round tip power connector 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x SD Card Reader 【Battery】 Up to 8 Hours, Supports Rapid ChargeBoost (15 minutes = 2 hours of runtime) 【Color】 Artic Grey 【Dimensions】 14.15 x 9.25 x 0.70 Inches 【Weight】 3.42 lbs 【Rec. use】 Home Office, Business, College, Music, School, Video Conferencing, Podcasting, Live Streaming 【Mil-Spec Test】 MIL-STD-810H military test passed 【Green Certifications】 ENERGY STAR 8.0 【Bundle】 1 x Microsoft Office 365 (1 Year) + 1TB OneDrive 1 x 3 months of PC Game Pass
| UPC | 195477991545 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | IdeaPad Slim 3i |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | IdeaPad Slim 3i |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65W USB-C Charger |
| HardDrive Size | 1.1 TB |
| Number of Ports | 9 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel N100 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, and other USB or Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB-A, USB-C, Ethernet, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.15"L x 9.25"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form