| Management number | 209089846 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $24.00 | Model Number | 209089846 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 021299196823 |
|---|---|
| Color | Black |
| Theme | Audio Communication |
| Impedance | 60 Ohms |
| Brand Name | Koss |
| Model Name | Porta Pro |
| Style Name | Retro |
| Item Weight | 6.8 Ounces |
| Sensitivity | 101 dB |
| Control Type | Volume Control |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Model Number | PORTA PRO COMM. HEADSET |
| BuiltIn Media | Cable |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Cable Features | Retractable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Rounded Tip |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Controller Type | Volume Control |
| Frequency Range | 15 Hz - 25 kHz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Audio Monitoring, Calling, Gaming, Office Meetings, Studio, Virtual Calls |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Compatible Devices | Wide Range of Devices with 3.5mm Audio Jack or Adapter |
| Enclosure Material | Faux Leather Silicone |
| Frequency Response | 25000 Hz |
| Additional Features | Foldable |
| Carrying Case Color | Black |
| Warranty Description | Lifetime |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Custom Collapsible Packaging |
| Carrying Case Material | Faux leather silicone |
| Number of Power Levels | 1 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Specific Uses For Product | Communication, Office Work, Remote Work, Online Meetings |
| Headphone Folding Features | On Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form