| Management number | 209195374 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $87.98 | Model Number | 209195374 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Distinguished by its durable design, this Kodak PIXPRO WPZ2 is a sleek point & shoot with versatile imaging capabilities. It is built to be shock, dust, and waterproof. The 16.35MP BSI CMOS sensor enables high-resolution stills shooting and Full HD video recording with low noise and sensitivity from ISO 100-3200. Quick performance also permits burst shooting up to 6 fps at full resolution along with SD 480p video recording at 120 fps. It has a 4x optical zoom lens that offers wide-angle to short-telephoto fields of view and the digital image stabilization helps reduce the appearance of camera shake for sharper images. Additionally, there is a rear 2.7" 230k-dot LCD monitor for composing and reviewing shots and built-in Wi-Fi permits wireless sharing of photos and videos to your linked mobile device.
| Zoom | Optical Zoom |
|---|---|
| Brand | KODAK |
| Color | Blue |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 12 Bit |
| Lens Type | 27-108mm |
| Focus Mode | Continuous-Servo AF (AF-C) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Frame Rate | 24, 30, 60 |
| Model Name | WPZ2 |
| Mount Type | Strap |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 4x optical zoom lens (27-108mm), digital image stabilization, wide-angle to short-telephoto coverage |
| Crop Factor | 2 |
| File Format | JPEG |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 2.7 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Write Speed | 6 fps |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | no flash |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | KODAK |
| Model Number | WPZ2 |
| Model Series | WPZ |
| Optical Zoom | 4 x |
| BuiltIn Media | LB-015 Rechargeable Lithium-Ion Battery, AC Adapter, USB Cable, Wrist Strap |
| Aperture modes | F2.8-F5.6 |
| Battery Weight | 1 Ounces |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Automatic, Landscape, Sports |
| Remote Included | No |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Manual |
| Has Color Screen | Yes |
| Maximum Aperture | 2.8 f |
| Video Resolution | H.264/MOV, 1920 x 1080p at 29.97 fps |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Photo Sensor Size | 1/2.3" BSI CMOS Sensor |
| Compatible Devices | Computers, Smartphones, Tablets, External Storage Devices |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine, High |
| Maximum Image Size | 16.35 MP |
| Continuous Shooting | 6 FPS |
| Image stabilization | Digital |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Compatible Mountings | KODAK |
| Video Capture Format | MOV |
| Warranty Description | One Year Kodak USA Warranty |
| Auto Focus Technology | Hybrid |
| Maximum Shutter Speed | 1/6 seconds |
| Minimum Shutter Speed | 1/60 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Total Still Resolution | 16 MP |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 16.35 MP |
| Manufacturer Part Number | KODWPZ2-32GB-5PCS |
| Display Maximum Resolution | 4928 x 3264 pixels |
| Display Resolution Maximum | 16.35 MP |
| Effective Still Resolution | 16.35 MP |
| Compatible Flash Memory Type | microSD, microSDHC |
| Global Trade Identification Number | 00850073751091 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form