| Management number | 209085695 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $43.20 | Model Number | 209085695 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Kingston 16GB KCP424SD8/16 2400MHz SO-DIMM 260pin DDR4 Memory
| UPC | 740617268706 |
|---|---|
| Brand | Kingston |
| Voltage | 1.2 Volts |
| Model Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Form Factor | SO-DIMM |
| Item Weight | 9 Grams |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Number of Pins | 240 |
| Compatible Devices | Laptop |
| Data Transfer Rate | 2400 MHz |
| Additional Features | Lightweight |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Column Address Strobe Latency | 19 |
| Global Trade Identification Number | 00740617268706 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form