| Management number | 209125122 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209125122 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | Generic |
|---|---|
| Color | Gray |
| Generation | Android 14 |
| Model Name | Q16W |
| Model Year | 2026 |
| Screen Size | 11 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | JUNYANG |
| Model Number | Q16W |
| Battery Power | 8000 Milliamp Hours |
| BuiltIn Media | Android tablet, Manual, Type-C USB cable |
| Warranty Type | Limited |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Processor Brand | MediaTek |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | MediaTek |
| Battery Capacity | 8000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 14 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Camera Description | Front, Rear |
| Compatible Devices | Headphones, Keyboard, Mouse, Speaker, Stylus |
| Hardware Interface | 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth 5, MicroSD, USB Type C |
| Cellular Technology | NO |
| Speaker Description | x2 box speaker |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Battery Average Life | 6 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 10 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | MediaTek Octa-core Processor |
| Memory Slots Available | 1 |
| Supported Audio Format | MP3/AAC/AAC+/WMA/DRA/AMR-NB |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 10 GB |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1280 Pixels |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 30.8 Watt Hours |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 1"L x 1"W x 1"Th |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 2 TB |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage, Stereo Speakers, USB Host |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form