| Management number | 209133717 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $180.00 | Model Number | 209133717 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Jabra Evolve 75 SE delivers HD quality conversations by blocking out ambient noise to keep you focused with its noise-cancelling microphone and ANC. The integrated Busylight can be seen from all sides and has a listen-in function to ensure you don’t miss any important announcements – simply press the left earpiece. Our headset works with Microsoft Teams and all other leading communication platforms. Directly mute yourself from the headset with a special control feature when using Microsoft Teams. 40mm speakers, together with the soft leatherette ear cushions, provide comfort, superior sound, and music clarity. Combined with the ultra-soft on-ear headband, you can wear our headset easily for hours. Stay wirelessly connected with the 30-meter/98-feet operating range thanks to the Link 380 Bluetooth adapter. With a charging time of 120 minutes, enjoy up to 18 hours of talk time for a long-lasting call experience. Standby time of up to 15 days. Download Jabra Direct with the easy-to-use Direct Dashboard - that way, you'll always have the latest features and updates. Jabra Technology for Life’s new rhythm. Whatever you’ve got going on, we’ve got just the thing. So find your rhythm and start enjoying life on your own terms.
| UPC | 706487022961 |
|---|---|
| Color | Black |
| Theme | Music |
| Impedance | 32 Ohms |
| Brand Name | Jabra |
| Model Name | Evolve 75 SE |
| Style Name | Stereo |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 177 Grams |
| Sensitivity | 117 dB |
| Control Type | Media Control |
| Manufacturer | Jabra |
| Model Number | 7599-842-109 |
| BuiltIn Media | Hard case, Headset, Warning and warranty, Dongle, Sticker for registration, USB cable |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Series Number | 75 |
| Cable Features | Without Cable |
| Control Method | Remote |
| Earpiece Shape | Over-Ear |
| Headphone Jack | USB |
| Is Autographed | No |
| Item Type Name | Headset |
| Bluetooth Range | 30 Meters |
| Frequency Range | 20 Hz - 6.8K Hz |
| Number of Items | 1 |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Subject Character | no subject character |
| Compatible Devices | Universal |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 6800 Hz |
| Additional Features | Microphone Included |
| Battery Charge Time | 2 Hour |
| Carrying Case Color | Black |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 1080 minutes |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Age Range Description | Adult |
| Carrying Case Material | Leather |
| Number of Power Levels | 1 |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Specific Uses For Product | Calls, Meetings |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Global Trade Identification Number | 00706487022961, 05706991026481 |
| Carrying Case Battery Charging Time | 2 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form