| Management number | 209068181 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $12.80 | Model Number | 209068181 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Base | Metal |
|---|---|
| Size | 9.8" x 13.8" x 11" |
| Color | Matte Black |
| Shape | Rectangular |
| Base Type | Metal |
| Room Type | Office |
| Top Color | Matte Black |
| Brand Name | J JACKCUBE DESIGN |
| Item Depth | 8.6 inches |
| Style Name | Modern |
| Desk Design | Computer Desk |
| Item Weight | 5.31 Pounds |
| Finish Types | Matte |
| Manufacturer | JACK CUBE, INC |
| Model Number | MK712A |
| Material Type | Metal |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Product Grade | New |
| Warranty Type | Limited |
| Maximum Height | 11 Inches |
| Minimum Height | 11 Inches |
| Is Customizable | No |
| Item Dimensions | 13.78 x 9.84 x 11.02 inches |
| Storage Options | 2 shelves, 1 removable wooden shelf |
| Furniture Finish | Matte |
| Number Of Shelves | 2 |
| Number of Drawers | 2 |
| Required Assembly | Yes |
| Top Material Type | Metal |
| Tabletop Thickness | 2 Centimeters |
| Additional Features | Adjustable |
| Frame Material Type | Metal |
| Included Components | Cable Management Tray, Headphone Hook |
| Age Range Description | Adult |
| Cabinet Configuration | Freestanding |
| Manufacturer Part Number | MK712A |
| Item Dimensions D x W x H | 9.8"D x 13.8"W x 11"H |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Number Of Enclosed Shelves | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Recommended Uses For Product | Gaming |
| Maximum Weight Recommendation | 30 Pounds |
| Working Surface Diagonal Length | 15.87 Inches |
| Assembly Instructions Description | Assembly required, instructions included |
| Global Trade Identification Number | 00810072060969 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form