| Management number | 209090383 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $111.60 | Model Number | 209090383 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Modernize your data center storage and make the switch from HDDs to the INTEL SSD DC S3520 Series. As part of the INTEL 3D NAND SSD family of products, The INTEL SSD DC S3520 Series delivers the unmatched combination of data integrity, performance consistency, and drive reliability.
| UPC | 735858324991 779184136323 |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Model Name | S3520 |
| Read Speed | 450 Megabytes Per Second |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Media Speed | 380 megabytes_per_second |
| Manufacturer | SYNNEX INFORMATION TECHNOLOGIES |
| Model Number | SSDSC2BB480G701 |
| BuiltIn Media | Intel Solid State Drive Data Center S3520 Series 480G SSD |
| HardDrive Size | 480 GB |
| Item Type Name | Intel 480GB SATA3 Solid State Drive |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Compatible Devices | Laptop |
| Data Transfer Rate | 6 Gigabits Per Second |
| Additional Features | Portable |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Warranty Description | 3 years |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hardware Connectivity | SATA 6.0 Gb/s |
| Connectivity Technology | SATA |
| Digital Storage Capacity | 480 GB |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Cache Memory Installed Size | 480 |
| Global Trade Identification Number | 00735858324991 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form