| Management number | 209112463 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $115.60 | Model Number | 209112463 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Intel NUC 7 Essential Desktop Computer - Intel Celeron J4005 Dual-core (2 Core) 2 GHz - 4 GB RAM DDR4 SDRAM - 32 GB Flash Memory Capacity - Mini PC
| UPC | 735858483988 |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | NUC 7 Essential |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 1101 Grams |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Model Number | BOXNUC7CJYSAMN1 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Desktop Computer |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 4.61 x 4.41 x 2.01 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | No Plug |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | J4005 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Graphics Card Ram | 4 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Compatible Devices | Monitor |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600/605 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Full-sized keyboard with standard layout |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 4 GB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form