| Management number | 209087674 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $79.60 | Model Number | 209087674 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Intel Solid-State Drive DC S3700 series offers the next generation of data center SSDs combining fast, consistent performance with high endurance and strong data protection.
| UPC | 012300419925 675901162555 803982832740 735858247443 012951585062 672365314568 163120608584 012304316510 069060117066 014445257196 735858256261 735858248501 102930722356 132017582429 050334416756 |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Model Name | S3700 |
| Read Speed | 500 Megabytes Per Second |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Item Weight | 1 Pounds |
| Media Speed | 200 MB/s |
| Manufacturer | Intel |
| Model Number | SSDSC2BA100G301 |
| HardDrive Size | 100 GB |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Compatible Devices | This drive is compatible with any server that accepts 2.5" x 7mm (Thin/Case) SATA drives |
| Enclosure Material | Nand |
| Additional Features | High Endurance Technology (HET), Native Command Queuing (NCQ), Power Loss support, Temperature Monitoring and Logging |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Hard Disk Description | 1x100GB |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hardware Connectivity | SATA 6.0 Gb/s |
| Connectivity Technology | SATA |
| Digital Storage Capacity | 100 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Cache Memory Installed Size | 100 |
| Global Trade Identification Number | 00675901162555, 00735858247443 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form