| Management number | 209204494 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $204.40 | Model Number | 209204494 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 842126115899 |
|---|---|
| Zoom | Optical |
| Brand | Insta360 |
| Color | Midnight Black |
| Features | Low Light, Touchscreen |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Type | Auto Focus |
| Style Name | Construction Bundle |
| File Format | MP4 |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 2.5 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Manufacturer | Insta360 |
| Model Number | CINSAAHA |
| BuiltIn Media | 1x 256GB microSD Card., 1x Insta360 X5, 1x 114cm Invisible Selfie Stick |
| Viewing Angle | 360 Degrees |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Timelapse, Photo, Manual, Night, Action, 360 |
| Maximum Aperture | 2 f |
| Video Resolution | 8K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Photo Sensor Size | 1/2.8" |
| Compatible Devices | Microphone |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image stabilization | Optical, Digital |
| Number of Batteries | 1 AAA batteries required. (included) |
| Maximum Focal Length | 30 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 10 |
| Video Capture Format | MP4/INSV |
| Warranty Description | 1 Year |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | MP3, AAC |
| Supported Image Format | JPEG, RAW |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | USB |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Display Resolution Maximum | 8K |
| Effective Still Resolution | 72 MP |
| Effective Video Resolution | 7680 Pixels |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form