| Management number | 209203978 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $224.00 | Model Number | 209203978 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description Insta360 X5 Essentials Bundle Manufacturer Contact Information INSTA360, Shenzhen Arashi Vision Company Limited Floor 6, Block A Logan Century Center, Shenzhen China 518000
| Zoom | Digitale |
|---|---|
| Brand | Insta360 |
| Color | Black |
| Features | 360 Degree Capture, High-Resolution Video, Low Light, Anti-Shake, Stabilization, Waterproof |
| Lens Type | Not Specified |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | X5 |
| Style Name | X5 Essentials Bundle |
| Unit Count | 1.0 Count |
| File Format | MP4 |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 250 Grams |
| Screen Size | 2.5 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Manufacturer | Insta360 |
| Model Number | I04CINSBBGA |
| BuiltIn Media | Insta360 X5 8K 360 Action Camera, 3.7' Invisible Selfie Stick, 2x Standard Lens |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Item Type Name | Insta360 X5 Essential Bundle |
| Shooting Modes | Night Sports Underwater |
| Maximum Aperture | 35 Millimeters |
| Video Resolution | 8K |
| Photo Sensor Size | 1/1.28"-Type CMOS (2 Lenses) |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer, Smartphone, Tablet |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 1 C batteries required. (included) |
| Battery Average Life | 185 minutes |
| Maximum Focal Length | 13 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 13 Millimeters |
| Video Capture Format | H.264 and H.265 (HEVC) |
| Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AAC, PCM |
| Supported Image Format | JPEG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | USB |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Item Dimensions D x W x H | 1.81"D x 1.5"W x 4.88"H |
| Display Resolution Maximum | 8K |
| Effective Still Resolution | 72 MP |
| Effective Video Resolution | 33 MP |
| Flash Memory UHS Speed Class | 3 |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Manufacturer Contact Information | INSTA360, Shenzhen Arashi Vision Company Limited Floor 6, Block A Logan Century Center, Shenzhen China 518000 |
| Global Trade Identification Number | 06977644761496 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form