| Management number | 209198364 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $312.00 | Model Number | 209198364 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
POCKET-SIZED 360 VIDEO With an upgraded sensor and larger touchscreen, the Insta360 X4 is capable of capturing high definition 360 degree and single-lens video with one portable action camera. The X4 offers an action-ready design with AI-powered software for an intuitive approach to creating dynamic content in any environment. Its rugged IPX8 design is natively waterproof up to 33 feet and has a built-in rechargeable 2290mAh battery for increased shooting time. 8K 360 VIDEO, 4K SINGLE-LENS MODE Dual 360 lenses on the X4 can capture up to 8K video and 72MP photos with ease. You can switch to single-lens shooting and record 4K video at up to 30 fps. For extremely wide-angle 170° shots, turn on MaxView mode with 2.7K resolution.
| UPC | 810132544545 |
|---|---|
| Zoom | Digital |
| Brand | Insta360 |
| Color | Black |
| Features | 360 action camera, 8k 360 AI editing, live stream, 5.7K Active HDR 360 Video, 72MP Photo, 4K Single-Lens Mode, 8K Timelapse, FlowState Stabilization |
| Lens Type | Wide Angle |
| Focus Type | Fixed Focus |
| Model Name | insta360 X3 |
| Style Name | 512GB |
| File Format | MP4 |
| Form Factor | Handheld |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 2.51 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Manufacturer | insta360 |
| Model Number | X4_SELFIE_Preview Remote_Card |
| BuiltIn Media | In the Box: 1x insta360 X4, 1x, Standard Lens Guards, 1x Charge Cable, 1x Protective Pouch, 1x Lens Cloth,1xThermo Grip Cover, 1x User Guide, 1x selfie stick, 1xGPS Remote Control and 1xEVO Gimbals lens cloth. |
| Viewing Angle | 360.0 |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Single Lens: MP4 360: INSV (Low Res Video: LRV) |
| Antenna Location | Action sports, under water, 360 photos, 360 Videos |
| Maximum Aperture | 5.6 Millimeters |
| Video Resolution | 8K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Image Aspect Ratio | 1:2, 16:9 |
| Image stabilization | Digital |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Battery Average Life | 70 minutes |
| Maximum Focal Length | 6.7 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 6.7 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 year limited warranty |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | MP4 |
| Supported Image Format | JPEG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 16"D x 3"W x 11"H |
| Display Resolution Maximum | 8K |
| Effective Still Resolution | 18 MP |
| Effective Video Resolution | 7680 Pixels |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form