| Management number | 209004903 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $16.00 | Model Number | 209004903 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HyperX CloudX Gaming Headset has been tested and approved by Microsoft and delivers signature HyperX comfort, durability, and amazing sound for serious Xbox gamers. CloudX has convenient in-line audio controls that sidestep system menus and put control right at your fingertips. The sturdy aluminum frame is designed for long-lasting reliability and to withstand the harsh rigors of daily gaming life. The 100% memory foam ear cushions and leatherette-padded headband provide award-winning comfort for those long weekends and late nights of gaming. 53mm drivers and enhanced bass reproduction pump out crystal clear high, mids, and lows, and the closed cup design mutes the outside world to completely immerse you in your game. The noise-cancelling microphone can be positioned just the way you like it, and it also eliminates background noise so you’ll come across loud and clear. CloudX is also compatible with mobile devices. When you’re ready to listen to music, simply unplug the microphone and stow it for later.Compatible with devices with CTIA standard connectors.
| UPC | 196188047361 |
|---|---|
| Color | Black, Silver |
| Theme | Video Game |
| Impedance | 41 Ohms |
| Brand Name | HyperX |
| Model Name | CloudX |
| Style Name | CloudX |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Is Electric | No |
| Item Weight | 297 Grams |
| Sensitivity | 95 dB |
| Cable Length | 3 Feet |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | CLOO3 600721CF |
| BuiltIn Media | Detachable Mic, User Manual |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Series Number | 2 |
| Cable Features | Retractable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | Circle |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Item Type Name | Gaming Headset for Xbox |
| Controller Type | Standard wired controller |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Gaming |
| Audio Driver Size | 53 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Compatible Devices | Xbox One, Xbox Series X|S |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Frequency Response | 25000 Hz |
| Additional Features | Microphone Included, Noise Cancellation |
| Wireless Technology | Not Applicable - Wired |
| Warranty Description | 2 Years |
| Age Range Description | Adult |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| External Testing Certification | Não aplicável |
| Global Trade Identification Number | 00196188047361 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form