| Management number | 209118273 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $287.60 | Model Number | 209118273 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Victus 15.6" gaming laptop is packed with the power of a desktop to keep up with the biggest games. You're ready to roll with a top-of-the-line processing Intel and Nvidia geforce rtx graphics, with omen gaming hub helping to push the performance of both even farther. The updated thermal design keeps everything chill from max power gaming to after hours streaming. Open up your game with a much bigger touchpad, integrated keyboard and an hd camera that features temporal noise reduction for that crisp clarity on all your streams or calls.
| UPC | 198990345789 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Victus |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.67 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Victus |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Ethernet, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | IPS |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 day warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 12"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Anti Glare Coating, Omen Gaming Hub |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form