| Management number | 209071454 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $72.00 | Model Number | 209071454 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 4GB RAM to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 64GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 14Screen Resolution: 1366 x 768Touch Screen: NO2-in-1 Design: NOProcessor (CPU): Intel Celeron N4120System Memory (RAM): 4GB RAM Storage: 64GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: Intel UHD Graphics 600Operating System: Windows 11 SPorts: 1xUSB Type-C, 2xUSB Type-A,1x Headphone/microphone combo,1xHDMI 1.4, 1xRJ-45,1xAC smart pinBacklit Keyboard: NOFingerprint Reader: NOConectivity: 802.11a/b/g/n/ac (1x1)(19a) Wi-Fi and Bluetooth comboBattery: 3-cell Lithium-ion battery Dimensions (inches): 12.76 x 8.89 x 0.78Weight (lbs): 3.16
| UPC | 196548891283 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Celeron N4120 |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Stream 14 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| CPU L1 Cache | 16 KB |
| Chipset Type | Gemini Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Stream |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Portable Laptop Stand |
| Screen Finish | Glossy |
| Audio features | Supports headphone audio output |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | N4120 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Touchpad Feature | [YES] |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HP True Vision HD camera |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8th generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ab, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | no |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 0.71"W x 8.86"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form