| Management number | 209096825 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $347.60 | Model Number | 209096825 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: HP 14-FQ100 LaptopDisplay: 14" WXGA HD (1366 x 768) Touchscreen 220 nits, 45% NTSC, Thin Bezel LCDProcessor: AMD Ryzen 7 5700U 8-Core (Base Clock 2.1GHz, Up to 4.3GHz, 8 cores, 16 threads, 8MB L3 Cache)Graphics: AMD Radeon Graphics Memory: Upgraded to 32GB DDR4 3200 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 1TB NVMe M.2 SSDCommunications: Realtek Wi-Fi 5 (2x2) and Bluetooth 5Camera: 720p HD CameraAudio: Dual speakersOperating system: Windows 11 HomePorts & Slots: 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support Data Transfer / 5Gbps2x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps1x HDMI 1.41x Headphone/Microphone Combo Jack1x Card Reader1x Coaxial plug Power JackBattery: 3 Cell 41Wh, (Up to 10hours non-gaming battery life).Size and Weight: 12.76 x 8.86 x 0.71 inches, 6 lbsColor: Black45W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 196188040324 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 14-FQ100 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 14-FQ100 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 45W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive |
| Warranty Type | On Site |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 5700U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, headphones, external microphones, and software for video conferencing. |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size backlit keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form