| Management number | 209081575 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $491.60 | Model Number | 209081575 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Display: 17.3" Touchscreen IPS Micro-Edge, Edge-to-Edge Glass FHD (1920 x 1080) 300-Nits Display Processor: 12th Gen Intel Core i7-1255U (10-Core) Processor Graphics: Integrated Intel Iris Xe Graphics Memory: 16GB DDR4 3200MHz RAM Hard Drive: 1TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Operating System: Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) Keyboard: Full-Size Backlit Keyboard with Numeric Keypad&Fingerprint Reader Wireless Technology: Wi-Fi 6E (2x2/160) Gig+ and Bluetooth 5.2 Ports & Slots: 1x Thunderbolt 4 with USB4 Type-C, 1x SuperSpeed USB Type-A, 2x SuperSpeed USB Type-A, 1x HDMI 2.1, 1x Multi-Format SD Media Card Reader, 1x Headphone/Microphone Combination Jack Battery: 4-Cell 55Wh Li-Ion Polymer Battery Weight: 5.60 lbs Dimensions: 15.71" W x 10.20" L x 0.78" H Accessories: w/ 9H HDMI Cable
| UPC | 193905551934 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Envy17 Laptop |
| Resolution | 1080p |
| Item Weight | 5.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP ENVY |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, 9H HDMI Cable, Documentation |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1255U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | IPS LCD with LED backlighting |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 55 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.2"L x 15.71"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form