| Management number | 209117635 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $79.55 | Model Number | 209117635 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description:Model: HP EliteDesk 800 G3 Mini PCProcessor: Intel Core i7-6700Processor base frequency 3.40 GHz, up to 4.00 GHz, 4 cores, 8 threadsMemory: Customized, professional upgraded to: 8 GB RAMStorage: [Custom, professional upgraded to]: 256 GB SSDOperating System: Windows 11 Pro 64-bit - multi-language support for English/Spanish/FrenchWi-Fi&Bluetooth: Yes (adapter)Keyboard and Mouse: YesPorts: 2 x DisplayPort, 1 x RJ45 LAN (Gigabit Ethernet) 6 x USB Type-A 3.1, 1 x Type-C 3.1Dimensions: 17.7 x 3.4 x 17.5 cm. Weight: 1.4 kg.
| UPC | 799787174829 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Elitedesk 800 G3 mini desktop |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED, LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2133 MT/s |
| Model Number | HP Elitedesk 800 G3 mini desktop |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | HP Elitedesk 800 G3 Mini Desktop Computer |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| CPU Model Number | Core i7-6700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 4096 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Headphone, USB |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Full-size keyboard with QWERTY layout |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Education |
| Display Resolution Maximum | 4096x2160 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form