| Management number | 209072366 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $299.60 | Model Number | 209072366 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Do more from anywhere, all-day long. Featuring a long lasting battery, fast Wi-Fi 6E, and ample storage, the Intel i5 laptops HP touchscreen keeps you productive and entertained wherever you are. With the formidable Intel Core processor, this HP Laptop Intel Core i5 offers a seamless experience for both personal and professional use. Ideal for those on the go, the HP 15.6 laptop notebook computer combines a stylish and portable design with impressive performance OS Windows 11 Pro 64-bit - elevate your workstyle and productivity with AI-powered breakthroughs and immersive workflows Processor Intel Core i5 (10 cores, 12 threads, up to 4.4GHz) - superior multi-tasking performance Memory & Storage 16 GB DDR4 RAM - easy multitasking, seamless browsing and streaming 1 TB PCIe SSD - lightning-fast startup and tons of space for files and media Display & Graphics 15.6" HD, touch, micro-edge, anti-glare Intel Iris Xe Graphics - enhances your professional success with crisp, stunning visuals Features Killer Wi-Fi 6E+Bluetooth 5.3 - effortlessly connected Long battery life+HP Fast Charge (50% charge in 45 mins) - work or play all day long HP True Vision 720p HD camera with dual array digital microphones+AI noise removal - look and sound your best HD Audio with B&O-tuned stereo speakers - offers cinematic experience Ports & Slots 5Gpbs signaling rate USB-C+2x USB-A, HDMI Included A Premium Accessory Suite Design Full-size keyboard with numeric keypad A slim, sleek, natural silver and contemporary design
| UPC | 195161989834 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Essential 15 |
| Model Year | 2025 |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Compatible Devices | External displays, storage devices, mice and keyboards, printers, headphones or speakers, potentially external graphics cards |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5.8 GHz Radio Frequency, 802.11ac, 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5.3, HDMI, USB, USB-A, Wi-Fi 6E |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form