| Management number | 209082580 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $220.00 | Model Number | 209082580 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 796575012783 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15.6 inch Laptop PC |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 7 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| BuiltIn Media | charger, laptop, warranty |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 13th Generation Intel® Core™ i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | traditional |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Battery Average Life Standby | 7 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form