| Management number | 208617211 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $163.20 | Model Number | 208617211 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP - 15.6" Touch-Screen Laptop - intel i3 1315U - Natural SilverStatement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.FeaturesDisplay Type: LEDScreen Size: 15.6 inchesTouch Screen: YesScreen Resolution: 1366 x 768 (HD)Processor Model: Intel i3-1315UProcessor Core: 6-CoreProcessor Speed (up to): 4.5GHzGraphics: Intel UHD GraphicsGraphics Type: IntegratedSystem Memory (RAM): Up to 64 GB DDR4Storage: Up to 2 TB PCIe SSDOperating System: Windows 11 ProWireless Connectivity: Bluetooth, Wi-FiWireless Networking Standard: Wi-Fi 6Battery Life (up to): 10.25 hoursHP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutesFront-Facing Camera: 720pBacklit Keyboard: NoNumeric Keypad: YesMedia Card Reader: NoOptical Drive Type: NonePorts:1 x HDMI 1.42 x USB Type-A 3.01 x USB Type-C 3.01 x Headphone/Microphone JackDimensions: 14.17 ”*9.29 ”*0.73 ”Weight: 3.52 pounds
| RAM | 16 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| Series | 15-fd0123dx |
| Processor | 4.5 GHz apple_ci3 |
| Hard Drive | 512 GB SSD |
| Item Weight | 5.29 pounds |
| Chipset Brand | AMD |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Flash Memory Size | 16 GB |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | 15-DY5033DX |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Optical Drive Type | NO DVD |
| Product Dimensions | 14.09 x 9.53 x 0.78 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Number of Processors | 1 |
| Item Dimensions LxWxH | 14.09 x 9.53 x 0.78 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1080 Pixels |
| Number of USB 20 Ports | 1 |
| Number of USB 30 Ports | 2 |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Average Battery Life in hours | 6 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form