| Management number | 209201466 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $135.30 | Model Number | 209201466 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This amazing deal comes with everything you need to capture awesome GoPro footage packed into a convenient case. It features the all-out speed and ultimate ease of the most powerful GoPro ever, HERO10 Black. Its new GP2 chip shoots 5.3K video with double the frame rate,1 23MP photos and HyperSmooth 4.0 video stabilization in all modes. It’s also cloud connected—your footage is automatically uploaded to the cloud while it’s charging.5 With a GoPro subscription and the Quik app, you get easy-to-use tools to edit your footage and a place to keep your best shots. This bundle also includes two popular mounts. Shorty (Mini Extension Pole + Tripod) is the perfect little partner for positioning your camera to get the best shot. Magnetic Swivel Clip sticks to metal surfaces3 or can be clipped your gear. A spare battery tops it all off.
| UPC | 818279027839 |
|---|---|
| Zoom | optical zoom |
| Brand | GoPro |
| Color | Black |
| Features | Low Light |
| Lens Type | Zoom |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | HERO10 |
| Style Name | HERO10 Black Accessory Bundle |
| File Format | MP4 |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 0.52 Kilograms |
| Screen Size | 2.27 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Digital Zoom | 4 x |
| Manufacturer | GoPro |
| Model Number | CHDRB-101-TH |
| Optical Zoom | 1 x |
| BuiltIn Media | HERO10 Black Camera, Rechargeable Batteries (2 Total), Curved Adhesive Mounts, Mounting Buckle + Thumb Screw, USB-C Cable, Shorty (Mini Extension Pole + Tripod), Magnetic Swivel Clip, and Camera Case |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Shooting Modes | Low Light |
| Maximum Aperture | 2 f |
| Video Resolution | 4K |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Compatible Devices | Camera |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image stabilization | HyperSmooth 4.0 |
| Number of Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Maximum Focal Length | 24.4 |
| Minimum Focal Length | 15.1 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Exposure Control Type | Automatic |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Audio Format | AAC |
| Supported Image Format | JPEG |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | USB |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Item Dimensions D x W x H | 9.08"D x 5.42"W x 3.25"H |
| Display Resolution Maximum | 5.3K |
| Effective Still Resolution | 23 MP |
| Effective Video Resolution | 5376 Pixels |
| Flash Memory Installed Size | 256 GB |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form