| Management number | 209153041 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209153041 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description Integrated busylight notifies colleagues to avoid interruptions enjoy your music with amazing sound throughout the day connect using USB or jack. Set Contains: Jabra Evolve 40 MS Stereo USB-C
| UPC | 706487018919 |
|---|---|
| Style | Stereo |
| Units | 1.0 Count |
| Language | English, English, English, English, English |
| Material | Faux Leather |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Generation | 40 |
| Model Name | Evolve 40 Stereo MS |
| Item Weight | 6.1 ounces |
| Control Type | Call Control |
| Manufacturer | Jabra |
| Cable Feature | Retractable |
| Charging Time | 5 32nds |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Series Number | 6399823189 |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | On-ear |
| Controller Type | Integrated remote control |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Number of Items | 1 |
| Special Feature | Volume Control |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Item model number | 6399-823-109 |
| Compatible Devices | Call Center / Büro |
| Hardware Interface | USB Type C, USB, 3.5mm Audio, Headphone |
| Product Dimensions | 5.71 x 2.76 x 7.48 inches |
| Carrying Case Color | Brown, black, or grey |
| Included Components | warranty statement, Headset, accessories |
| Carrying Case Weight | 171 Grams |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard packaging |
| Carrying Case Material | neoprene |
| Input Device Interface | USB, 3.5 mm Jack |
| Noise Control Features | busylight, sound isolation |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wired |
| Specific Uses For Product | Communication |
| Recommended Uses For Product | Calling |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Global Trade Identification Number | 05706991021547, 00706487018919 |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form