| Management number | 209070858 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $539.90 | Model Number | 209070858 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand New Plug and Play (Fully Assembled) Custom Built Powerful Desktop Gaming PC, Made In USA. I personally assemble, test, and pack each system myself! 100% New and Tested, Plug and Play, Great Customer Support!
| Brand | Generic |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | PPerfPCRTX 5060 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 4k |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Paul's Perfect PC's |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | PPerfPC RTX5060 |
| Video Output | HDMI + DisplayPort |
| BuiltIn Media | Tower Only |
| Cooling Method | Fan |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 5700G |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 5700G |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Game Controller, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Smartphone, Speaker, Television |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Additional Features | CLEAN AND FAST BUILD, EVERY PC IS HANDBUILT AT THE TIME OF ORDER, Over Ten THOUSAND PC's built!, One Man Business MADE IN USA, YOU BUY FROM AND TALK TO THE EXACT PERSON WHO BUILT YOUR PC!, RGB Gaming Tower |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | A gaming-oriented keyboard with likely features such as programmable keys, backlighting, and durable construction. |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | NVME Solid State Drive |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 4600 MHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Office, Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form