| Management number | 209178756 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209178756 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | FOSCAM |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Dome |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 5 watts |
| Room Type | Garage Hallway |
| Zoom Type | Optical Zoom |
| Alert Type | Audio and Motion |
| Frame Rate | 25 frames_per_second |
| Model Name | SD8P |
| Mount Type | Wall Mount |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Zoom Ratio | 4 |
| Form Factor | Dome |
| Item Weight | 1.55 Kilograms |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | FOSCAM |
| Model Number | SD8P |
| Night Vision | Night Color |
| Optical Zoom | 4 x |
| Power Source | Corded Electric |
| BuiltIn Media | 1x Security Cameras |
| Field Of View | 360 Degrees |
| Viewing Angle | 360 Degrees |
| Control Method | App, Remote |
| Item Type Name | Surveillance Cameras |
| Controller Type | Amazon Alexa, Google Assistant, Android |
| Item Dimensions | 7.6 x 3.94 x 4.3 inches |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Outdoor & Indoor Security; Home Security for Front Door, Garden, Garages, Yard, Warehouse; Business Security Surveillance for Store Hotel |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Installation Type | Wall-Mounted |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Waterproof Rating | IP66 |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Night Vision Range | 165 Feet |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor, Outdoor |
| Video Capture Format | MOV |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Are Batteries Required | No |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | AI-5GHz, FAX-S Smart Chip, Wired, Wireless WiFi |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Photo Sensor Technology | Color CMOS |
| Video Capture Resolution | 4k, 8 MP |
| Specific Uses For Product | Outdoor; Indoor, Outside, Surveillance |
| Effective Still Resolution | 8 MP |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Other Special Features of the Product | 4K HD Resolution & Auto Tracking |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form