| Management number | 209810765 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $52.00 | Model Number | 209810765 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 199641421197 |
|---|---|
| Base | Wood |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Base Type | Wood |
| Top Color | white |
| Brand Name | Amenitlif |
| Item Depth | 50 inches |
| Model Name | NTscVa78PrN31TYP4wnsvwzCN7W |
| Style Name | Classic |
| Desk Design | Computer Desk |
| Item Weight | 76.39 Pounds |
| Finish Types | Laminated |
| Manufacturer | Amenitlif |
| Model Number | NTscVa78PrN31TYP4wnsvwzCN7W |
| Material Type | Wood |
| Mounting Type | Freestanding |
| Product Grade | Residential |
| Warranty Type | Limited |
| Maximum Height | 30.5 Inches |
| Minimum Height | 10 Inches |
| Is Customizable | No |
| Item Dimensions | 50 x 31.65 x 30.5 inches |
| Storage Options | 3-tier shelf, cabinet |
| Furniture Finish | Laminated |
| Number Of Shelves | 3 |
| Number of Drawers | 2 |
| Required Assembly | Yes |
| Top Material Type | Wood |
| Number Of Cabinets | 1 |
| Additional Features | Collapsible |
| Frame Material Type | MDF |
| Included Components | Casters |
| Manufacturer Part Number | NTscVa78PrN31TYP4wnsvwzCN7W |
| Item Dimensions D x W x H | 50"D x 31.65"W x 30.5"H |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Recommended Uses For Product | Writing, Gaming, Working |
| Working Surface Diagonal Length | 53.43 Inches |
| Assembly Instructions Description | The desk can be easily assembled according to the included instructions and numbers. |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form