| Management number | 209090016 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $400.00 | Model Number | 209090016 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | EXCaliberPC |
|---|---|
| Color | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | TUF Dash |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 7 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | FX517ZR-F15.I73070 |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Display, Processor, Motherboard, Memory, SSD, Wireless Card, Battery, Keyboard, Touchpad |
| Screen Finish | Matte with Anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i7-12650H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 4 |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, DisplayPort, HDMI, Thunderbolt, USB |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 2.3 GHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 76 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.94"L x 9.88"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form