| Management number | 209402507 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $22.10 | Model Number | 209402507 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Color | 4000K (Cool White) |
|---|---|
| Shape | Round |
| Theme | Home improvement, Lighting upgrade, Lighting renovation |
| Voltage | 110 Volts (AC) |
| Wattage | 16.5 watts |
| Bulb Base | E26 |
| Room Type | Basement, Entrance, Hallway, Living Room, Porch |
| Brand Name | ECOELER |
| Brightness | 1100 Lumen |
| Efficiency | Highly Efficient |
| Model Name | 4000K Cool White LED Dimmable Flush Mount Ceiling Disc Lights |
| Style Name | American |
| Light Color | 4000K Cool White |
| Shade Color | White |
| Switch Type | Rocker |
| Finish Types | Painted |
| Fixture Type | Non Removable |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | ECOELER ELECTRIC INC |
| Model Number | CDR616N |
| Power Source | AC |
| Material Type | Acrylic, Metal, Polycarbonate |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Push Button, Touch |
| Shade Material | Metal |
| Lighting Method | Downlight |
| Number of Items | 12 |
| Installation Type | Flush Mount |
| Required Assembly | No |
| Specification Met | ETL, FCC |
| Light Fixture Form | Close to Ceiling |
| Included Components | 4000K Flush Mount Ceiling Disc Lights x 12, Instruction Manual, Mounting Hardware |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Number of Light Sources | 12 |
| Item Dimensions L x W x H | 7.24"L x 7.24"W x 1.22"H |
| Specific Uses For Product | Apartment, Balcony, Garage, Home, Shop |
| Manufacturer Warranty Description | 1-year limited warranty – covered against manufacturing defects under normal use. Replacement or refund available. Contact seller via amazon for support. |
| Other Special Features of the Product | 1100Lm High Brightness, Dimmable, Energy Efficient, Instant on, Shock Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form