| Management number | 209454818 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $12.54 | Model Number | 209454818 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This 10" glass drinking chess set contains 32 shot glasses with a full set of chess pieces painted on them.
| UPC | 704551411147 |
|---|---|
| Size | 11.0" x 11.0" x 2.5" |
| Color | Clear |
| Genre | Strategy |
| Theme | Sport |
| Edition | Standard Edition |
| Brand Name | CHH |
| Unit Count | 1 Count |
| Manufacturer | Flat River Group |
| Model Number | 2192A |
| Material Type | Glass |
| Item Type Name | Drinking Shot Glass Chess Set |
| Operation Mode | Manual |
| Item Dimensions | 11.25 x 11.25 x 4 inches |
| Number of Items | 1 |
| Number of Players | 2 |
| Included Components | chess set, chess board, chess pieces, shot glasses |
| Is Assembly Required | No |
| Age Range Description | Baby |
| Customer Package Type | box |
| Educational Objective | Science |
| Are Batteries Required | No |
| Supported Battery Types | No batteries required |
| Manufacturer Part Number | 2192A |
| CPSIA Cautionary Statement | Choking Hazard - Small Parts, No Warning Applicable |
| Manufacturer Maximum Age MONTHS | 999.0 |
| Manufacturer Minimum Age MONTHS | 252.0 |
| Manufacturer Warranty Description | No Warranty |
| Global Trade Identification Number | 00704551411147 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form