| Management number | 208120935 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $43.61 | Model Number | 208120935 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Axle shaft damaged or bearings worn out? This axle shaft directly replaces the original equipment on certain vehicles, complete with all necessary application-specific installation components. This part is compatible with the following vehicles. Before purchasing, enter your vehicle trim in the garage tool to confirm fitment. [Ford Country Squire: 1987, 1988, 1989] - [Ford LTD Crown Victoria: 1987, 1988, 1989] - [Ford LTD: 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986] - [Lincoln Continental: 1980] - [Lincoln Mark VI: 1980, 1981, 1982, 1983] - [Lincoln Town Car: 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989] - [Mercury Colony Park: 1987, 1988, 1989] - [Mercury Grand Marquis: 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989] - [Mercury Marquis: 1979, 1980, 1981, 1982]
| Brand | Dorman |
|---|---|
| Model | Dorman 630-209A |
| Exterior | Ready To Paint If Needed |
| Item Weight | 18.51 pounds |
| Manufacturer | Dorman Products |
| OEM Part Number | D9AZ 4234-A |
| Item model number | 630-209A |
| Product Dimensions | 39 x 9 x 9 inches |
| Manufacturer Part Number | 630-209A |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form