| Management number | 209196688 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $15.96 | Model Number | 209196688 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Digital Zoom |
|---|---|
| Brand | Gtonster |
| Color | Blue |
| Autofocus | Yes |
| Lens Type | Macro |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus, Manual Focus |
| Model Name | DC251 |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Viewfinder | Electronic, Optical |
| Camera Lens | Macro lens with 16x optical zoom, suitable for close-up photography. |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Fill Flash |
| Form Factor | Compact |
| Item Weight | 0.24 Kilograms |
| Screen Size | 2.4 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Amateur |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 16 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Gtonster |
| Model Number | DC251 |
| Model Series | DC251 |
| Night vision | No |
| BuiltIn Media | 32GB SD Card, Camera Body & Accessories, Lanyard, USB-C Cable, User Manual |
| Battery Weight | 60 Grams |
| Focus Features | Active |
| Shooting Modes | Automatic |
| Special Feature | anti-shake,16x zoom, ISO adjustment, white balance, filter effects, slow motion, continuous shooting, time-lapse photography |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 9 |
| Exposure Control | Automatic, Manual |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 2.7K |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Photo Sensor Size | 1/3-inch |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | High |
| Maximum Image Size | 56 MP |
| Continuous Shooting | 0.5 FPS |
| ExternalMemory Size | 32 GB |
| Image stabilization | Digital |
| Compatible Mountings | NO |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Expanded ISO Maximum | 400 |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | 1 |
| Age Range Description | kids,teens,students,adult,girls,boys,beginners |
| Auto Focus Technology | Face Detection |
| Minimum Shutter Speed | 1/4000 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Total Still Resolution | 56 MP |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Sunset |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 56 MP |
| Focal Length Description | 16x zoom |
| Manufacturer Part Number | DC251 |
| Viewfinder Magnification | 16X |
| Specific Uses For Product | Travel, Vlogging, Wedding |
| Display Maximum Resolution | 2.7K |
| Display Resolution Maximum | 56 MP |
| Effective Still Resolution | 56 MP |
| Flash Memory Installed Size | 32 GB |
| Compatible Flash Memory Type | SD, microSD |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 64 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form