| Management number | 209196337 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $20.00 | Model Number | 209196337 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Digital Zoom |
|---|---|
| Brand | Fansbe Smart |
| Color | Blush Pink |
| Autofocus | Yes |
| ISO Range | 100-3200 |
| Lens Type | zoom |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | A85 |
| Movie Mode | Yes |
| Camera Lens | 18x digital zoom lens |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Automatic, Fill Flash |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 2.8 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| Digital Zoom | 18 x |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Fansbe Smart |
| Model Number | A85 |
| Model Series | A |
| Optical Zoom | 1 x |
| BuiltIn Media | Digital Camera, 32GB Memory Card, 2 x 800mAH Lithium Batteries, Type-C Cable, Storage Pouch, Manual, Lens Cleaning Cloth, Wrist Strap, Neck Strap, Card Reader, Charger |
| Has SelfTimer | Yes |
| Battery Weight | 1 Grams |
| Focus Features | Auto Focus |
| Shooting Modes | Manual |
| Special Feature | compact |
| Exposure Control | Manual |
| Has Color Screen | Yes |
| Video Resolution | 4K UHD 2160p |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Light Sensitivity | ISO sensitivity (range not specified) |
| Photo Sensor Size | 1/3.2-inch |
| Compatible Devices | Computers, USB-compatible devices |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 64 MP |
| ExternalMemory Size | 32 GB |
| Number of Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Supported Media Type | ProductImage, EnhancedContent |
| Video Capture Format | AVI |
| Warranty Description | 1 Year |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection, Face Detection |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Total Still Resolution | 64 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Daylight, Flash torch, Fluorescent, Incandescent |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 64 MP |
| Digital Scene Transition | zoom |
| Focal Length Description | 3.54m |
| Manufacturer Part Number | A85 |
| Item Dimensions D x W x H | 0.12"D x 4.13"W x 2.56"H |
| Specific Uses For Product | Photography, Videography |
| Display Maximum Resolution | 64 megapixels |
| Display Resolution Maximum | 64 MP |
| Effective Still Resolution | 64 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form