| Management number | 209198942 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $20.00 | Model Number | 209198942 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Zoom | Optical Zoom |
|---|---|
| Brand | CAMKORY |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 10 Bit |
| Crop Mode | 4:3 |
| HDMI Type | HDMI 1.4 |
| Lens Type | Macro |
| Focus Mode | Single-Servo AF (AF-S) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | C-DC413S |
| Movie Mode | Yes |
| Viewfinder | Electronic |
| Camera Lens | 16x optical zoom lens with macro capability |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Ultracompact |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CMOS |
| Skill Level | Beginner |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | CAMKORY |
| Model Number | DC413 |
| Model Series | C-DC |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 16 x |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Camera Body & Accessories |
| Series Number | 413 |
| Battery Weight | 20 Grams |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | Automatic, Landscape, Macro, Movie, Portrait |
| Dots Per Screen | 10,000,000 dpi |
| Remote Included | No |
| Special Feature | Time-lapse, Slow Motion, Continuous Shooting |
| Total USB Ports | 1 |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Manual |
| Flash Sync Speed | 1/200 |
| Has Color Screen | Yes |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | 2160p |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | SD |
| Photo Sensor Size | 1/1.8-inch |
| Compatible Devices | Computers, Smartphones, Tablets |
| Hardware Interface | USB Type C |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 64 MP |
| ExternalMemory Size | 32 GB |
| Image stabilization | Digital |
| Compatible Mountings | Micro Four Thirds |
| Display Fixture Type | Fixed |
| Expanded ISO Maximum | 12800 |
| Expanded ISO Minimum | 100 |
| Lens Correction Type | Peripheral Illumination |
| Maximum Focal Length | 16 Millimeters |
| Video Capture Format | MP4 |
| Warranty Description | one year |
| Age Range Description | Kid, Adult |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Minimum Shutter Speed | 1/4000 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Image Format | JPEG |
| Total Still Resolution | 64 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto, Cloudy, Custom, Daylight, Flash torch, Fluorescent, Incandescent |
| Connectivity Technology | USB |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Photo Sensor Resolution | 64 MP |
| Digital Scene Transition | False |
| Focal Length Description | 16x optical zoom |
| Manufacturer Part Number | C-DC413S |
| Specific Uses For Product | Photography, Videography, Events, Everyday Use |
| Display Maximum Resolution | 64 megapixels |
| Display Resolution Maximum | 64 MP |
| Effective Still Resolution | 64 MP |
| Number of Diaphragm Blades | 7 |
| Compatible Flash Memory Type | SD |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 32 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form