| Management number | 209124996 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $28.00 | Model Number | 209124996 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | DigiLand |
|---|---|
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | 10.1 inch Tablet |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | DigiLand |
| Model Number | MID1050 |
| BuiltIn Media | (1) Tablet; (2) USB cable *1; (3) 5V/1A Adaptor *1; US regulations (4) User manual *1; (5) Warranty card *1; (6) Children's silicone case |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | A133P |
| Battery Capacity | 6000 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 13 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Native Resolution | 600 x 1024 pixels |
| Camera Description | The tablet features a 5MP HD rear camera and a 2MP front camera. |
| Hardware Interface | USB |
| Cellular Technology | WIFI |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Battery Average Life | 8 Hours |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11g |
| Processor Description | A133P |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Specific Uses For Product | Educational, Entertainment, Children's Use |
| Display Resolution Maximum | 800x1280 |
| LithiumBattery Energy Content | 3000 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.1"L x 5.5"W x 0.3"Th |
| Other Special Features of the Product | Stereo Speakers |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 5 MP |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form