| Management number | 209117316 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $92.00 | Model Number | 209117316 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: i5-6500 3.20GHz Processor Storage: Up To 512GB PCIe SSD (Solid State Drive) Memory: Up To 16GB RAM DIMM Graphics: Integrated Graphics Integrated Graphics Operating System: Windows 11 Pro-64 Connectivity:, Ethernet LAN (RJ-45) Camera: No Webcam Input/Output:, Black, USB Keyboard, USB Mouse Display: No Display Ports/Slots:, 2 USB 2.0, 6 USB 3.0, 1 HDMI, 1 Display Port (DP), Headphone/Microphone Combo Jack Battery: 180W Power Supply Color: Black Form/Style: Desktop Product Dimensions (WxLxH): 11.95 IN x 3.74 IN x 11.54 IN Weight: 13lb
| UPC | 760532616710 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Precision Tower 3420 SFF |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i5-6500 |
| Item Weight | 9.1 Pounds |
| Screen Size | 24 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | Dell Precision Tower 3420 SFF |
| Speaker Type | External Speakers Required |
| Video Output | HDMI, Display Port |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 18 x 14 x 6 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-6500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | Socket A |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | TPM chip |
| Specification Met | Partially Met |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse, Monitor, Printer, Speaker, Headphone, External Storage Drive, Wireless Devices |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | wireless QWERTY US English |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, vga |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form